Ekonomi

Dünya Bankası Ülkelere Finansal Kriz Uyarısı Yaptı

Dünya Bankasından ülkelere bugün önemli açıklamalar yapıldı. Dünya Bankası Başekonomisti olarak görev alan Prof. Dr. Carmen Reinhart, pandemi döneminin daha fazla uzun sürmesi finansal krizlere yol açacağını söyledi.

Finansal Kriz Kapıda

Yapılan açıklamalarda koronavirüs etkilerinin gittikçe fazlalaştığı ve bu durumun daha da olması durumunda finansal krizlerin kapıda olduğunu açıkladı. Pandemi hem sağlık açısından hemde finansal bilanço olarak zarar veriyor.

2021 olmasıyla birlikte ülkelerin kişi başı gelirlerin azalacağını bahsetti. Ayrıca ülkeler tam olarak bu yılda büyüme olmayacağını ve toparlanmanın bu yıl için zor olacağını söyledi. Pandeminin uzaması durumunda bu durumun daha fazla olacağını söyledi. Carmen Reinhart yaptığı açıklamada;

 “Çok kaygılıyım; eğer bu süreç daha da uzarsa, bireylerin, hanelerin ve şirketlerin bilançolarında daha çok zorlanacaktır” dedi.

Ülkelerde tekrar yeni dalga çıkması büyük zararlar verecektir. Ülkeler bu konu hakkındaki önlemleri gittikçe artış gösteriyor. Koronavirüs aşının yaygınlaşması her geçen zaman fazla olma başladı. 2021 yılında zararı en az sürede kapatmak ülkeler de için daha iyi olacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu